Kvalitný život začína optimálnym pohybom: neoddeliteľné elementy zdravého životného štýlu

Kvalitný život začína optimálnym pohybom: neoddeliteľné elementy zdravého životného štýlu

Prepracovanosť, úzkosť, únava, vyčerpanie, zlé stravovanie, nadváha, do toho stresy z každej strany a žiadne odreagovanie. Cez deň je toho na teba priveľa a v noci sa ti nedá spať. S touto dobou toho bude pribúdať čoraz viac a viac. No a v tomto článku ti dám návod ako s tým zatočiť a premeniť svoj život na radosť, energiu, vášeň, silu a chuť aj keď máš pocit, že je na teba toho priveľa.

 

Pohyb

Životný štýl s optimálnym pohybom by mal byť prirodzenou súčasťou každého z nás. Ak je pohyb optimálny, správne nastavený a aj dlhodobo realizovaný, tak to má na naše zdravie veľmi pozitívny vplyv. Zlepšuje náš metabolizmus, duševnú sviežosť, koncentráciu a sústredenie. Priam ničí depresie, ovplyvňuje krvný tlak, zvyšuje energiu, buduje sebavedomie a mnohé ďalšie. Pri dodržiavaní zdravého životného štýlu sa nám normalizuje aj telesná hmotnosť, častejšie máme dobrú náladu, a preto pôsobíme atraktívnejšie.

 

Životospráva

Toto môžeš vnímať v mnohých smeroch, ako napríklad tvoje stravovanie, tvoj pohyb, kvalita spánku, oddych, hygienické návyky, čas v prírode, čas v práci, alebo čas s priateľmi, rodinou a ďalšie. To ako životosprávu vnímam ja, je prepojenie všetkého v nejakom režime, ktorý mi vyhovuje.  A toto je to dôležité a ťažšie na tom. Vedieť ako to využiť. Najlepším ukazovateľom režimu je režim prírody. V prírode je to krásne vidieť, keď ráno vychádza slnko. Keď sa všetko prebúdza a my v začiatku dňa môžeme hneď niečo dobré spraviť pre naše zdravie. Či už ranné cvičenie, prechádzka na sviežom vzduchu, čítanie knihy alebo meditácia. Verím, že už len predstava mať také skvelé ráno ťa nadchla energiou a sviežosťou.

 

Oddych, relax a spánok

Už od detstva sme učení dávať zo seba maximum a nie je prípustné dopustiť sa nejakej chyby. Ešte kým nejdeme do školy, tak je to celkom v poriadku. Dosah rodičov príde potom, keď nám (z ich naozajstnej lásky) chcú “diktovať” do života. V škole sa naučíme hodnoteniu, ktoré predstavujú akési číselné známky. Naučíme sa hlavne, že robiť chyby sa nesmie a len dobrá práca je ohodnotená. Predstavujeme si mať doma vždy navarené, upratané, v práci ísť vždy na maximum, nikde nemeškať, byť najlepšou ženou, matkou, otcom, najlepším rodičom, v spálni podať 120% a mnohé iné. A zajtra znova. A do kedy? Do smrti?

Kým sme mladí a vládzeme sa z nás potom rýchlo stávajú nespokojní perfekcionisti, ktorí zanedbajú svoje zdravie kvôli vlastnej domnienke o sebe, lebo sme chceli vlastne urobiť všetko správne. To mi nedáva zmysel. Vždy si preto na konci dňa dopraj odpočinok, saunu, výlet, prírodu, voľný čas, niekedy masáž, priateľov, vínko vo dvojici, komédiu v televízii a spánok najlepšie 2 hodiny pred polnocou.

 

Strava

„Musíš sa najesť, aby si vládal.” Najkritickejšie obdobie dňa, kedy by nikto z nás nechcel byť napadnutí nepriateľom, nie je v noci, keď spíme, ale po obede, keď sme sa prejedli. Jedlo sme do seba napchali a nevieme sa ani pohnúť.

„Sme to, čo jeme.” S týmto názorom sa stotožňujem, pretože aké palivo do seba dávaš, taký výkon vieš podať. Štúdie o stravovaní sú už tak rozsiahle a obšírne, že si nedovolím písať tu konkrétne rady o tom, ako sa stravovať, čo jesť, čo nejesť, kedy jesť alebo aká diéta je najlepšia. Čo ale môžem povedať je, že rozhodne viac znesiem pocit hladu ako to, keď som napchatý jedlom k prasknutiu.

 

Duševné zdravie a harmónia

Poznáš niekoho, kto na teba vplýva veľmi pokojne, vyrovnane a šťastne? Niekoho, koho keď stretneš, vždy žiari úsmevom, priateľstvom, láskou a iný to o ňom hovoria tiež až je to celkom podozrivé. Čo keby to mohol byť aj tvoj prípad? Že by si na ľudí tiež pôsobil tak pokojne a radi sa s tebou všetci stretávali? Harmónia je vlastne súlad alebo súhra diania všetkých udalostí a následne na to naše akceptovanie láskou a pokorou či už v prírode, alebo v správaní ľudí. My ju môžeme pociťovať najmä vďaka pocitu vďačnosti.

 

Ak pociťuješ vo svojom živote únavu, vyčerpanosť, stresy alebo naháňanie sa za dokonalosťou a nevieš si ďalej pomôcť, oslov ma a nechaj si poradiť. Budem ťa sprevádzať pri tréningoch, usmerním ťa pri zdravej životospráve alebo si na začiatok môžeš dať so mnou konzultáciu.

Späť na všetky články