Ako si vybrať trénera?

Ako si vybrať trénera?

Mať toho správneho trénera môže niekomu zachrániť život a dať znovu nádej žiť. V tomto článku sa dozvieš prečo je dôležitý výber trénera, ako si vybrať trénera a podľa čoho, ale aj to ako ja vnímam trénerov a prečo je trénerstvo moja vášeň.

 

Špecializácia

Ako si vybrať trénera a prečo je táto otázka tak veľmi dôležitá? Každý máme iné požiadavky a ciele. Môže to byť túžba po lepšej postave, a preto chceš vedieť ako vyformovať postavu, prípadne ako schudnúť, ako pribrať alebo vedieť ako spevniť telo, ako sa stravovať, čo jesť, prípadne čo nejesť. Ak súťažíš v úpolových športoch možno potrebuješ vedieť ako rýchlo schudnúť a tu môže nastať problém, keď by si vyhľadal pomoc kondičného trénera, ktorý nemusí mať skúsenosti s tým, ako to robia boxerskí tréneri alebo priamo športovci, a preto ti ani nebude vedieť vhodne poradiť a ty budeš sklamaný. Vždy sa preto zaujímaj aj o to, v čom je tréner, s ktorým plánuješ spoluprácu najlepší a či sa to zhoduje s tvojím cieľom a požiadavkami.

 

Výsledky

Dobrým trénerom sa nikto nestáva len získaním trénerského certifikátu alebo absolvovaním školy. Je to všetko ale dobrým začiatkom. Čo ale určite potrebuje každý tréner, je získanie skúseností v praxi, čo môže trvať roky. Jeho životný štýl musí byť v súlade s tým, čo tvrdí a výsledky jeho klientov by mali byť ukážkovým príkladom jeho filozofie. Ak je to fitnes tréner možno je medzi jeho klientmi niekto, komu sa darí pravidelne zúčastňovať súťaží. Ak je to kondičný tréner pre nejaký futbalový klub, tak jeho výsledkom je to, ako hráči v zápasoch vládzu alebo ako im kondícia pri hre pomáha k čo najlepším výsledkom.

 

Prístup na tréningu

Nech si hovorí kto chce čo chce. Toto je to najdôležitejšie kritérium, ktoré každý dobrý tréner musí spĺňať. Veľmi ma bolí srdce z toho, keď vidím, počujem a viem o „expertoch“ na tréningoch s mobilmi v rukách, ktorí sa rozvalia na žinenku, sotva sa prejdú a pomaličky odrátavajú tú svoju hodinku s klientom. Prezradím ti, že častokrát môže byť práve tvoj parťák, dobrý kamarát alebo kamarátka lepším trénerom ako experti v danej špecializácii. Tréner má byť podporou, má vedieť klienta správne motivovať, povzbudiť ho a k tomu musí byť plný energie. Tu je veľmi dôležitá komunikácia a záujem o klienta, pretože ten si ide cvičením alebo športovaním vyčistiť hlavu. Nemusí ho zaujímať, že tréner mal zlý deň. Klienti milujú odchádzať domov odreagovaní a to je aj ten dôvod, prečo prístup so záujmom o klienta vyhráva nad akoukoľvek špecializáciou.

 

Nastavenie cieľov a plánovanie

„Tak, od zajtra začneme cvičiť. Budeme mať tréning trikrát do týždňa a uvidíme čo sa bude diať. Sám som zvedavý.“ Som presvedčený, že toto väčšina z nás počuť nechce. Za tú dobu, čo je trénerstvo mojou vášňou a najmä pri dosahovaní cieľov klientov som sa naučil, že začiatky v akejkoľvek oblasti a pre kohokoľvek sú vždy obmedzujúce. Nepíšem, že sú  ťažké, ale práve začiatky môžu byť náročnejšie. Klient sa na to musí nastaviť aj psychicky. Napredovanie z obrovskej časti závisí aj na schopnostiach trénera naplánovať cestu za cieľom a pri začiatkoch som zástanca toho, aby cvičenie klienta hlavne bavilo. Aby sa na tréning vždy veľmi rád vrátil, chcel na sebe naďalej pracovať a aby videl a pociťoval na sebe zmeny k lepšiemu. Potom je už cieľ bližšie ako sa zdá. Ak klient nemá predstavenú možnú víziu budúcnosti a ukážku, čo sa bude ďalej diať, môže ho to odradiť a nemusí už vidieť zmysel v tom, prečo to robí.

 

Cena

Cena by sa mala rovnať kvalite. Veľmi dôležitá je kvalita trénera a kvalita ponuky, ktorú tréner poskytuje. Ak to ako klient vnímam tak, že vkladám peniaze do svojho zdravia a toto je cena, ktorú som ochotný za tú kvalitu platiť, tak s veľkou pravdepodobnosťou budeme spokojní obaja. Tiež si ujasni predstavu svojho cieľa – silnejšie zdravie, lepšia kondícia, vyšportovaná postava, pravidelný pohyb, zdravší životný štýl, vyššia úspešnosť na súťažiach. Potom si polož otázku, či ti to za tú cenu stojí a že to naozaj chceš.

 

Referencie/Odporúčania

„Už som o tom trénerovi niečo počul. Hej…? Čo? Vraj s ním cvičí Katka… Áno, Katka sa dosť zmenila a keď ju vidím vždy sa tak žiarivo usmieva. Zrejme na tom niečo bude.“

Toto je najčastejšie sa vyskytujúce nepriame odporúčanie, ktoré poznám. Aby mal tréner dobré odporúčania potrebuje dva významné faktory, a to sú: kvalita a prístup. Ak budeš počuť priaznivé odporúčanie na niektorého trénera, s veľkou pravdepodobnosťou bude kvalitný a bude mať aj úžasný prístup k tebe ako ku klientovi. Ľudia, ktorí majú priamu skúsenosť s daným trénerom ti budú vedieť odpovedať na to, aký je ich tréner a ty sa budeš vedieť rozhodnúť ešte skôr ako toho trénera oslovíš. Tvrdenie si ale prever u viacerých ľudí a nespoliehaj sa len na jeden názor.

 

Vždy som mal obrovskú radosť z ľudí, ktorí sa posúvali bližšie k svojím cieľom. Títo ľudia sú ukážkou toho, že malé kroky v začiatkoch môžu zmeniť ich celý život. Po krátkom čase som veľmi rýchlo pochopil, že nejde o krátkodobú zmenu, ale o zmenu celkového životného štýlu. Ak má tvoj tréner taký istý prístup, tak si na super ceste aj ty.

Späť na všetky články